10 عاملی که خواب را تحت تأثیر قرار می دهند

10 عاملی که خواب را تحت تأثیر قرار می دهند

10 عاملی که خواب را تحت تأثیر قرار می دهند. به عبارت دیگر، این عوامل بر روحیه، سطح انرژی، ظرفیت ذهنی و سلامت کلی بدن در طول روز اثر می گذارند. بنابراین خواب مناسب برای سلامتی عمومی حیاتی است زیرا باعث می شود صبح سرحال و شاد شوید.

متأسفانه بسیاری از افراد به دلیل مشغله زیاد یا اختلالات سلامتی از کمبود خواب رنج می برند. درک این که خواب چگونه می تواند بر روحیه ، سطح انرژی و سطح عملکرد فرد در فعالیت های روزانه اثر بگذارد، بسیار ضروری است.

10 عاملی که خواب را تحت تأثیر قرار می دهند:

متابولیسم بدن

10 عاملی که خواب را تحت تأثیر قرار می دهند:
-متابولیسم بدن

اول ، بیایید با توضیح خیلی ساده در مورد اینکه متابولیسم شما در واقع چیست، مقدمات مطلب را ایجاد کنیم!

شما متابولیسم خود را به عنوان چه چیزی در نظر می گیرید؟ – شاید مانند سرعت سنج بدن که میزان سوزاندن انرژی بدن را کنترل می کند.

اما متابولیسم شما در واقع یک فرایند پیچیده است. یک لیست طولانی از مواردی وجود دارد که می تواند متابولیسم شما را تحت تأثیر قرار دهد ، از جمله عواملی که نمی توانید کنترل کنید سن، ژنتیک و جنسیت است.

عواملی که خواب را تحت تأثیر قرار می دهند

1. دمای اتاق

دمای محیط اطراف شما به شدت بر نوع خواب تأثیر می گذارد زیرا بر تنظیم مجدد بدن تأثیر می گذارد. همچنین می تواند بر کیفیت خواب شما، یعنی خواب موج آهسته و خواب REM تأثیر بگذارد.

2. تشک خواب

انواع مختلف تشک ها درجهات مختلفی فشار بر بدن وارد می کنند ، بنابراین بر خواب شما نیز تأثیر می گذارند. انتخاب تشک متناسب با نیاز شما بسیار مهم است. به طور کلی، تشک هایی با استحکام متوسط ​​بهترین نتیجه را دارند. تشک ضعیف می تواند همراه با کمبود خواب باعث درد شانه، کمر درد و سفتی ستون فقرات شود.

3. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن می تواند منجر به کاهش مدت زمان خواب، کیفیت و کارایی شما شود و باعث اختلالات خواب متعدد شود. علاوه بر این، سیگار کشیدن بی خوابی را افزایش می دهد.

4. استفاده از تلفن همراه در رختخواب

مردم معمولاً از تلفن های همراه پس از خاموش شدن چراغ تا زمان خواب استفاده می کنند. تشعشع از تلفن های همراه باعث کاهش سطح ملاتونین در بدن می شود و بنابراین خواب را به تعویق می اندازد. همچنین باعث خواب آلودگی در روز می شود.

5. دوش گرفتن با آب سرد

در حالی که دوش آب سرد دارای مزایای متعددی است، اما قبل از خواب می تواند بدن شما را تحریک کرده و در نتیجه خستگی و احساس خواب آلودگی را کاهش دهد. همچنین ممکن است باعث بیداری شود و خواب شما را به تعویق بیندازد.

6. قهوه آخر شب

محتوای کافئین قهوه، بدن شما را تحریک می کند و باعث تاخیر در خواب می شود. در نتیجه، شما خواب ضعیف و کوتاهی خواهید داشت و در طول روز دچار خواب آلودگی می شوید.

7. خمیر دندان با طعم نعناع

نعناع مانند قهوه باعث هوشیاری در بدن می شود و شما را بیدار نگه می دارد. بوی نعناع می تواند بر کیفیت خواب و تأخیر در به خواب رفتن تأثیر بگذارد. بنابراین مسواک زدن دندان ها با خمیر دندان حاوی نعناع فلفلی قبل از خواب می تواند خواب شما را به تأخیر بیندازد.

8. خوابیدن با حیوانات خانگی

بعضی از افراد هنگام خواب با حیوانات خانگی خود خواب ناچیزی دارند. این به طور کلی به دلیل حرکات حیوان خانگی است که ممکن است خواب را مختل کند.

با این حال، بسیاری از افراد همچنین ادعا می کنند که در کنار حیوانات خانگی خود بهتر می خوابند.

9. مشاغل شیفت شب

کار در شیفت شب چرخه خواب و بیداری طبیعی شما را مختل می کند. این، به نوبه خود، بر کیفیت و مقدار کلی خواب تأثیر می گذارد و در نهایت بر عملکرد شما تأثیر منفی می گذارد. همچنین ممکن است خوابیدن در طول روز دشوار شود، بنابراین کمبود خواب ایجاد می شود.

10. تنهایی

در کنار عوامل جسمی، زندگی اجتماعی شما نیز می تواند خواب شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد. فعالیت اجتماعی داشتن باعث ایجاد احساس امنیت می شود و کیفیت خواب را بهبود می بخشد. از طرف دیگر، تنهایی می تواند منجر به تکه تکه شدن خواب و خواب کم شود.

اثرات خواب ضعیف بر متابولیسم

کم خوابیدن روی متابولیسم شما تأثیر می گذارد و معمولاً باعث افزایش وزن می شود. خواب کم باعث آسیب به سیستم هورمونی بدن می شود و گرسنگی بیش از حد ایجاد می کند. کمبود استراحت باعث می شود بدن گرلین بیشتری یعنی هورمون گرسنگی تولید کند و در نتیجه تولید لپتین یعنی هورمون سیری را کاهش دهد.

علاوه بر این، خواب نامناسب قدرت اراده شما را کاهش داده و حساسیت شما را نسبت به دیدن یا بوییدن غذا افزایش می دهد و باعث می شود بیشتر بخورید. در نتیجه، کالری دریافتی خود را افزایش می دهید. بعلاوه، به دلیل کمبود استراحت، بدن شما از میزان کالری سوزی می کاهد و در نهایت چاق می شوید. مطالعات نشان داده است که تنها 5 ساعت خوابیدن می تواند میزان چربی را تقریبا نصف آنچه که فکر می کنید کاهش دهد.

پیشنهادات غذایی

یک رژیم غذایی سالم و غنی از مواد مغذی نقشی اساسی در استراحت بدن شما دارد. در مقابل، مصرف غذاهای شیرین و سرخ شده نزدیک به زمان خواب می تواند خواب شما را مختل کند. بنابراین مصرف غذاهای حاوی فیبر بالا که دارای چربی اشباع شده خیلی کمی هستند و از قند کمی نیز برخوردار می باشند، در طول روز توصیه می شود.

تغییر سبک زندگی در کمک به خواب

استرس نسبت به این واقعیت که خواب کافی ندارید درست است اما استرس بیشتر می تواند روی خواب شما تأثیر منفی بگذارد. ایجاد برخی تغییرات کوچک در سبک زندگی در طول روز و قبل از خواب و اصلاح الگوی رژیم غذایی می تواند به راحتی به ایجاد خواب کمک کند.

اقدامات زیر در طول روز می تواند به شما برای داشتن یک خواب خوب در شب کمک کند:

  1. صبح برای پیاده روی بیرون بروید تا کمی آفتاب جذب کنید این موضوع به تقویت ریتم شبانه روزی طبیعی کمک می کند.
  2. در طول روز برای افزایش خستگی مقداری ورزش کنید. این امر همچنین به کاهش هورمون های استرس در بدن کمک می کند.
  3. از چرت زدن به خصوص در اواخر روز خودداری کنید.
  4. سعی کنید عصرها قهوه یا سایر نوشیدنی های کافئین دار مصرف نکنید.

در اینجا برخی از کارهایی که می توانید نزدیک به خواب انجام دهید وجود دارد:

  1. از وعده های غذایی سنگین برای شام خودداری کنید.
  2. چند ساعت قبل از خواب الکل مصرف نکنید.
  3. چراغ های خانه خود را یک یا دو ساعت قبل از خواب کم کنید تا بدن شما را آماده کند تا بخوابد.
  4. از هرگونه دستگاهی که نور آبی ساطع می کند ، از جمله تلفن و تلویزیون خودداری کنید.
  5. با محدود کردن صدا و کنترل دما اتاق خواب خود را مناسب خواب کنید.
  6. اگر حیوان خانگی دارید ، چند روز بدون آنها بخوابید تا بررسی کنید که آیا حرکات آنها منبع مشکل است.

از آنجا که داشتن خواب خوب برای سلامت کلی شما حیاتی است، اگر با وجود این اقدامات نمی توانید بخوابید، بهتر است با پزشک مشورت کنید. کمبود خواب شما ممکن است در نتیجه یک علت اساسی باشد.

حرف آخر

“خواب زنجیره طلایی است که سلامت و بدن ما را به هم پیوند می دهد.” – توماس دکر

خواب یک قسمت حیاتی از زندگی است و محرومیت از آن می تواند به شدت بر سلامت روحی و جسمی شما تأثیر بگذارد. تأخیر و کیفیت خواب می تواند به راحتی تحت تأثیر موارد ساده ای مانند قهوه، استفاده از تلفن همراه و چراغ قرار گیرد. بنابراین، مهم است که درک کنید چه چیزی خواب شما را تحت تأثیر قرار می دهد و برای بهبود آن اقداماتی انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و خرید
×