لباس اوت لت چیست؟ ارزان ترین راه خرید outlet

لباس اوت لت چیست؟ ارزان ترین راه خرید outlet

نام اوت لت را ممکن است بارها در فروشگاه‌های داخل شهر دیده باشید و برایتان سوال شده باشد که اوت لت چیست؟ و یا این اجناس چه ویژگی هایی دارند و یا چرا اوت لت‌ ها با قیمت متفاوتی به فروش می‌رسند، تفاوت لباس استوک با اوت لت چیست و در کدام کشورها فروشگاه‌های اوت لت هست؟ اگر برای شما هم چنین سوالاتی پیش آمده تا پایان این مقاله همراه ما بمانید تا سیر تا پیاز این موضوع را بررسی کنیم.

 اوت لت چیست؟ ارزان ترین راه خرید

اوت لت یعنی چی؟

اوت لت ها در دنیای امروز جزو محبوبترین ها هستند زیرا چه کسی از خرید لباس‌های باکیفیت از برندهای معروف جهان با قیمت پایین استقبال نمی‌کند؟ لباس اوتلت در کنار کیفیت بالا از قیمت پایینی دارد و آنهایی که هوش اقتصادی خوبی دارند و مشامشان تیز است، معمولا با سرعت چنین فروشگاه‌ها را پیدا می‌کنند و با خیال آسوده‌تری خرید می‌کنند. اما اینکه چرا اوت لت‌ ها ارزان هستند را در ادامه توضیح می‌دهیم.

اوت لت شامل فروشگاه‌هایی می‌شود که به صورت آنلاین یا فیزیکی، محصولات را با قیمت‌های پایین‌تر یا با تخفیف می‌فروشند. معمولاً شامل لباس های می شود که در یک زمان معین به فروش نمی رسند، لباس های مرجوعی مصرف کنندگان و در اصل لباس های نو حاوی برچسب بدون عیب هستند.

تاریخچه اوت لت‌ outlet

تاریخچه اوت لت‌ outlet

اوت لت (outlet) یک واژه‌ ی انگلیسی است که منشأ شکل گیری‌اش به بیش از صد سال قبل برمیگردد، زمانی که یک کمپانی آمریکایی به منظور فروش کالاهای آسیب دیده با قیمت کمتر به فروشندگان ایجاد شد. زیرا کارخانه‌ها پیش از آن مجبور بودند کالاهای نقص‌دار را دور بیاندازند، اما با ایجاد اوت لت، به جای دور انداختن، محصولاتشان را با قیمت کمتری روانه بازار می‌کردند. این کمپانی توانست از ضرر ناشی از دور ریختن محصولات بی‌کیفیت و ناقص کارخانه ها جلوگیری کند و معامله ای دو سر برد برای کارخانه ها و خریداران فراهم کند.

بزرگترین تحول در بازار اوت لت ها در سال 1936 روی داد، زمانی که یک کمپانی تواید لباس آمریکایی به نام Anderson-Little تصمیم بر ایجاد فروشگاهی در نزدیکی کارخانه تولیدی خودش گرفت تا به طور ویژه محصولاتی که عیب‌های بسیار جزئی داشتند را در آنجا به فروش برساند. اما امروزه دیگر فروشگاه های اوت لت‌ فقط محصولات آسیب دیده و معیوب را نمی‌فروشند و هر کالایی که به هر شکل امکان فروش ارزان‌ داشته باشند را میفرشند.

دلایل ارزان بودن اوت لت چیست؟

همه ما لباس اوتلت را به ارزان بودن آن می‌شناسیم؛ اصلی‌ترین سوالی که پیش می‌آید این است که در حال حاضر چرا اوت لت‌ ها ارزان هستند؟ آیا به دلیل فروش اجناس آسیب دیده کالاهای اوت لتی ارزان‌تر هستند یا  دلایل دیگری دارد؟ آیا این لباس‌ها مشکلات فنی در رنگ، نحوه دوخت، کیفیت و مشکلاتی از این قبیل دارند؟ . همان‌طور که اشاره شد، اوت لت‌ ها در طول تاریخ دست خوش تغییرات بسیاری شده‌اند و امروزه دیگر کالاهای آسیب دیده، محصولات اوت لت‌ را تشکیل نمی‌دهند.

دلایل ارزان بودن اوت لت چیست؟

جواب این سوال که چرا اوت لت ها ارزان هستند به خواستگاه آنها برمیگردد و این که آنها از کجا می آیند! در موارد زیر بررسی شده اند:

کالاهای ترخیصی

یکی از اصلی‌ترین دلایل وجود اوتلت ها که باعث شده این نوع کالاها بیش از پیش رواج پیدا کنند کالاهای ترخیصی هستند. که خود کالاهای ترخیصی به چند دلیل متفاوت اتفاق می افتد منجمله:

  • از مد افتادن کالا: مد هر لباس یک دوره کوتاه چند ماه است و بعد این چند ماه از مد می افتد و طرفداران آن کم میشوند.
  • رونمایی از کالکشن‌های جدید: بعد از رونمایی از لباس‌های جدید یک کمپانی که طراحی و رنگ‌های جدید به‌روزی در آن‌ها به‌کاررفته، لباس‌های قدیمی‌تر از فروشگاه خارج می شوند تا جا برای چیدمان محصولات جدید باز شود.
  • فصلی بودن برخی از کالاها: بعضی از کالاها و یا لباس ها تنها در یک فصل قابل استفاده هستند و بعد از آن عملا بدون استفاده خواهند بود و از فروشگاه ها جمع میشوند. 

کالاهایی با عیوب جزئی

همانطور که در تاریخچه اوتلت هم اشاره شد، خط تولیدی یک کارخانه همیشه محصولات 100 درصد سالم تولید نمی‌کند. در این صورت آن برند برای حفظ آبرو و بالا بردن سطح کاری خود، آن محصول را در فروشگاه‌ های اوت لت می‌فروشد.همانند برندهای مطرحی چون نایک، H&M اچ اند ام، پلو و….

عرضه ی بیش از تقاضا

عرضه بیش از تقاضای یک کالا ممکن است منجر به بازگشت آن کالا به انبار شود. اما از آن جایی که هزینه نگهداری و انبار کردن محصولات هزینه‌بر است، برخی برندها ترجیح می‌دهند آن محصول را با قیمت پایین‌تر در اوت لت‌ ها به فروش برسانند. اما چرا کمتر تولید نمی‌کنند تا این اتفاق نیافتد؟ دلیلش این است که با راه‌اندازی خط تولیدهای متعدد و استخدام تعداد زیادی نیروی انسانی و سایر مخارج، تولید کمتر اقتصادی نخواهد بود.

تاریخ انقضای رو به اتمام

برخی از کالاها مانند مواد آرایشی و بهداشتی و مواد خوراکی، تاریخ انقضا دارند. بنابراین این گونه محصولات پیش از این‌که به تاریخ انقضایش برسد، در اوت لت‌ ها با تخفیف فروخته می‌شود.

انواع اوتلت‌ ها؛ تفاوت اوت لت فکتوری با اوت لت استور

اوت لت فکتوری با اوت لت استور

به طور کلی اوتلت به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: اوت لت فکتوری (factory outlet) و اوت لت شاپ یا اوت لت استور (outlet store)

اوت لت فکتوری: در اوت لت فکتوری فقط محصولات یک برند مشخص را می‌فروشند، مانند اوت لت های آدیداس که در کشورهای مختلف شعبه دارد. در اوت لت فکتوری فروش مستقیم محصولات از کمپانی صاحب زیاد وجود دارند.

اوت لت استور : اما در اوت لت استورها محصولات مختلفی از برندهای متفاوت دیده می‌شود. در اوت لت استور فروش مستقیم محصولات از کمپانی صاحب برند کمتر دیده می‌شود.

اوت لت در چه کشورهایی وجود دارد؟

امروزه اوت لت ها یک نوع تجارت در سراسر دنیا محسوب می‌شوند و در اکثر کشورهای جهان اوت لت‌ ها به صورت مال یا مرکز خرید هم دیده می‌شوند. مثلا آنها که به استانبول سفر می‌کنند و به دنبال قیمت ارزان هستند، خریدشان را در بهترین اوت لت های استانبول انجام می‌دهند. و همچنین در دبی و یا اکثر کشور های اروپایی و آمریکا، فروشگاه هایی به دو صورت اوت لت فاکتوری و اوت لت استور وجود دارند. که با قیمت پایین و کیفیت بالا محصولاتشان هر خریداری را جذب خود می کنند.

آیا لباس اوت لت بخریم؟

در انتها ی این مقاله میخواهیم به این سوال مهم جواب دهیم که آیا لباس های اوت لت ارزش خرید دارند یا خیر؟!
حالا که دانستیم اوتلت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد، بهتر می‌توانیم تصمیم بگیریم که آیا این سبک خرید با معیارهایمان سازگار است یا نه. در واقع کسانیکه به کیفیت لباس های مارک دار توجه دارند، مشتریان وفادار اوت لت ها هستند و محلی مناسب برای کسانی به حساب می آید که به دنبال خرید یک محصول با ارزش و با قیمت مناسب می گردند. نظر شما درباره خرید از اوت لت ها چیست؟ آیا خرید لباس اوت لت را ترجیح می‌دهید یا فروشگاه‌های عادی را؟

فروش عمده لباس اوت لت کیلویی

فروش عمده لباس اوت لت کیلویی

در ایران نیز فروشگاه های اوت لت به صورت خرده در اکثر شهرها وجود دارد ولی برای خرید عمده لباس اوت لت کیلویی می بایست به شهر های مرزی مراجعه کنید. همانند استوک مهاباد، استوک بانه و استوک زاهدان و …
جی بوف یکی از این فروشگاه های عمده لباس اوت لت کیلویی است که علاوه بر خرید حضوری (آدرس جی بوف) امکان خرید آنلاین را نیز برای مشتریان خود فراهم کرده است. در بازار ایران اکثرا لباس های اوت لت با نام استوک شناخته می شوند.

فروشگاه جی بوف لباس های برند و مارک های معتبر اروپایی و آمریکایی را به طور عمده در حجم های بسیار زیاد خریداری میکند. پس از ورود لباس‌ها به کشور، این محصولات بر اساس کاربردی که دارند مثل زنانه، مردانه، بچه گانه و… در پک های 3 الی ۳۰ کیلوگرمی قرار می‌گیرند و به‌صورت کیلویی برای مشتریان عزیز در سراسر ایران آماده ی فروش می باشند.

کسب و کار شما چه بزرگ باشد چه کوچک و نوپا ما در جی بوف پک مناسب شما را داریم و میتوانید بسته به نیاز و حجم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و خرید
×