Splitend چیست؟

Splitend چیست؟

Splitend چیست؟ این واژه انگلیسی معادل اصطلاح موخوره در فارسی است. دو شاخه شدن موها یکی از ناامیدکننده ترین عوارض جانبی رشد موهای شماست. مهم نیست که چقدر خوب موهای خود را حالت می دهید چون باید بدانید که شکافتن قسمت انتهایی موها اغلب اجتناب ناپذیر است که ناشی از ابزارهای حرارتی، رنگ کردن بیش از اندازه موی سر، برس کشیدن بیش از حد و… است.

Splitend یا موخوره

دو شاخه شدن انتهای موهای سر یا همان موخوره بر هر نوع مو تأثیر می گذارد و در صورتی که درمان نشود، موهای شما خشک، فرسوده و ناسالم خواهد ماند. هیچ درمان جادویی برای این بن بست وجود ندارد ولی با این وجود چندین کار وجود دارد که می توانید برای پیشگیری و درمان مؤثر دو شاخه شدن یا شکاف انتهای مو انجام دهید. در این مقاله به بررسی انواع، علل و بهترین درمان ها می پردازیم.

چه چیزی باعث شکاف انتهایی مو یا Splitend می شود؟

Splitend یا موخوره

اگر در حال حاضر دچار مشکل دو شاخه شدن یا موخوره هستید بهتر است آنچه کارشناسان مو برای مشکل شما توصیه می کنند، را جدی بگیرید. موها به دلیل عوامل داخلی و خارجی متعددی دچار موخوره می شوند که در بیش از 93 درصد موارد بررسی شده، عوامل خارجی تأثیرگذار است.

دکتر کن اندرسون متخصص مو و عضو آتلانتا، جوجیا، توضیح می دهد که رایج ترین عوامل خارجی شناخته شده برای ایجاد شکاف انتهایی عبارتند از:

1_ آسیب مکانیکی مو

آسیب مکانیکی مو در اثر برس زدن بیش از حد، خشک کردن بیش از  حد مو یا مالیدن مو به لباس ها و پارچه های خشن ایجاد می شود.

2_رنگ آمیزی، سفیدکننده و درمان های شیمیایی

استفاده از درمان های شیمیایی به ویژه سفید کردن مو، رنگ آمیزی مو، استفاده از خشک کننده ها و… به ویژه زمانی که به درستی انجام نشود، می توانند باعث ایجاد شکاف انتهایی مو شوند.

3_گرما

استفاده زیاد از سشوار و صاف کننده در دمای بالا آسیب دیدگی موها و شکاف موها می شود. عوامل خارجی بسیار بیشتری وجود دارند که با آسیب رساندن به کوتیکول روی ساقه مو باعث شکاف مو می شوند. هر چه لایه های کوتیکول مو بیشتر آسیب ببیند، مو ضعیف تر و ساییده تر می شود.

بهترین راه برای جلوگیری از شکاف انتهایی مو یا موخوره: Splitend

1_ با حوله به روش مناسب خشک کنید

تارهای مو در طول فرآیند خشک کردن آسیب پذیرتر هستند. روشی که موهایتان را خشک می کنید، تفاوت زیادی در تعداد نوک های شکافی که ایجاد می کنید و باید با آن ها مقابله کنید، ایجاد می کند.

زمانی که قصد رفتن به بیرون از منزل یا حتی یک پیاده روی نیم ساعته را دارید و می خواهید با عجله آماده شوید، هرگز موهای خود را با حوله خشک نکنید چون با این کار فقط شکستگی و شکاف رو به بالا را ترویج خواهید کرد. در عوض، از یک حوله با جذب بالا برای اعمال فشار استفاده کنید و به آرامی آب اضافی را از موها خارج کنید. حوله مو میکروفایبر گزینه مناسبی برای خشک کردن موها به شمار می رود.

2_از روش های صحیح خشک کردن استفاده کنید

اگر موهای خیس خود را با سشوار تمیز می کنید، همین الان آن را متوقف کنید. ابتدا، قبل از استفاده از سشوار، موهای خود را تا حد امکان با حوله خشک کنید. خشک کردن با حوله تا 90% ایده آل است، زیرا هر چه مدت طولانی تری موهای خود را در معرض حرارت قرار دهید، آسیب بیشتری به آن وارد می شود.

همچنین…

برای جلوگیری از آسیب های غیرضروری، از سشوار کشیدن روی نوک موها یا قرار دادن حرارت مستقیم روی نوک موها خودداری کنید. در صورت امکان با هوای سرد خشک کنید. به عنوان مثال سشوار مافوق صوت برای کمک به محافظت از مو در برابر گرما طراحی شده است. این سشوار دارای موتور دیجیتال و فناوری ضرب کننده هوا می باشد. طراحی نوآورانه خشک کن روند خشک کردن را سرعت می بخشد و در عین حال براقیت را افزایش می دهد و از موخوره یا Splitend جلوگیری می کند.

3_ دمای صاف کننده بهینه را اعمال کنید

 دمای صاف کننده بهینه را اعمال کنید

همه ما  اتوی مو را تا بالاترین حرارت قرار می دهیم مخصوصا زمانی که عجله داریم یا اگر موها ضخیم و خارج از کنترل به نظر می رسند. اما قرار دادن اتوی مو با قدرت کامل، موهای شما را سریعتر یا بهتر صاف نمی کند. این ایده وجود دارد که هر چه اتو داغ تر باشد، سشوار یا فر کردن مو بهتر و ماندگار تر است، در حالی که مو در دمای 180 درجه به قابلیت قالب گیری بهینه می رسد و هر چیزی بالاتر از این مقدار، فقط داغ تر و آسیب رسان تر است.

کراتین مو

دمای بالا همچنین کراتین موهای شما را از بین می برد، موهای سالم حاوی مقدار زیادی کراتین است که در دمای بیش از 200 درجه از بین می رود. بنابراین برای اینکه کراتین موهای خود را از دست ندهید، ابزار مو را بیش از 180 درجه حرارت ندهید.

4_ برس کردن مو به روش صحیح

در حالی که موها انعطاف پذیر هستند اما در هنگام خیس شدن بیشتر در معرض آسیب هستند. از برس پارویی استفاده نکنید، چون احتمال آسیب زدن به موهایتان بیشتر است. از یک شانه با دندانه پهن استفاده کنید. از پایین موهای خود شروع کنید و به سمت بالا حرکت کنید در غیر اینصورت شما فقط گره های مو ایجاد می کنید و می کشید.

5_ شامپو و نرم کننده خود را تغییر دهید

هیچ شامپو و نرم کننده جادویی وجود ندارد که بتوانید به کمک آن از شر شکاف انتهای موها یا Splitend رهایی پیدا کنید. با این حال استفاده از شامپو و نرم کننده های حاوی مواد مرطوب کننده می تواند به پنهان کردن شکاف انتهای موها کمک کند. علاوه بر این شامپوها و نرم کننده های خوب تارهای مو را در برابرعوامل خارجی مانند آسیب های مکانیکی یا رنگ های شیمیایی تقویت و محافظت می کند.

6_موخوره یا Splitend خود را درمان کنید

 پس از وقوع موخوره،  قسمت شکاف انتهای مو را نمی توان رفع کرد و اگر به کمک موارد فوق موفق به رفع موخوره نشدید بهتر است به متخصصان مو مراجعه کنید. در این صورت عوامل داخلی همچون رژیم غذایی ناقص، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی می تواند در ایجاد موخوره دخیل باشند.

انواع موخوره Splitend

علل پیدایش موخوره بسته به عوامل به وجودآورنده آن متفاوت است به طوری که برخی عوامل ایجاد موخوره طبیعی و برخی مربوط به عوامل محیطی می باشد. اگر بخواهیم لیستی از انواع موخوره تهیه کنیم می توانیم به شایع ترین آنها از جمله موخوره معمول و پایه، موخوره کوچک، موخوره چنگالی، موخوره درختی، موخوره شمعی و موخوره گره ای اشاره کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و خرید
×