سویشرت چیست؟

سویشرت چیست؟

سویشرت چیست؟ اگر جزو ورزشکاران یا علاقمندان به فعالیت های ورزشی هستید مطمئنا سویشرت یا هودی یکی از لباس های ورزشی محبوب شما به شمار می رود. با این وجود امروزه سویشرت از نقش و ظاهر ورزشی خود به سمت استایل غیرورزشی ورود پیدا کرده است.

سویشرت و استایل اسپورت

سویشرت در میان استایل های کژوال به وفور به چشم می خورد علی الخصوص با فرا رسیدن فصل پاییز این پوشش ورزشی در استایل های اسپورت و همچنین سایر استایل ها به چشم می خورد. البته سویشرت در استایل های رسمی جایی ندارد و در موقعیت هایی که استایل های غیر رسمی را می طلبد، مورد استفاده قرار می گیرد.

سویشرت چیست؟ لباسی محبوب و جوان پسند

امروزه سویشرت به عنوان یک پوشش جوان پسند در بازار پوشاک عرضه می شود و تولیدکنندگان مبادرت به تولید این لباس ورزشی در طرح ها و رنگ های مختلف نموده اند. یکی از ویژگی های بارز این لباس ورزشی مناسب بودن آن برای هر قشری از جامعه است به طوری که آقایان و خانم ها می توانند در هر سنی که باشند از این لباس های پاییزی استفاده کنند. پوشیدن سویشرت در ورزش هایی همچون پیاده روی گزینه مناسبی به شمار می رود. سویشرت یا هودی یک پوشش مناسب برای فصل پاییز و اوایل فصل بهار به شمار می روند.

تاریخچه سویشرت

 سویشرت چیست؟_ تاریخچه سویشرت

اما در مورد تاریخچه این لباس ورزشی جذاب و پرطرفدار باید بگوییم که در قرن 15 میلادی لباس هایی همچون تونیک، هودی و سویشرت از پشم گوسفند تهیه می شدند. البته باید یادآوری کنیم که شکل و فرم هودی و سویشرت در گذشته بسیار متفاوت تر از امروز می باشد. هودی یکی از لباس های مورد استفاده کشیشان و راهبه ها بود که به صورت ردای بلندی در جلو کاملا بسته بود و همچنین دارای کلاه بود. ورزشکاران جزو اولین افرادی بودند که از هودی به عنوان یک لباس ورزشی استفاده کردند.

تفاوت هودی و سویشرت

تفاوت هودی و سویشرت برای بسیاری از افراد چندان چشمگیر نیست به طور که بین هودی و سویشرت تفاوتی قائل نمی شوند و هر دو اصطلاح را یکی می دانند. با این وجود سویشرت کلاه ندارد و در قسمت جلو نیز می تواند دارای زیپ یا دکمه باشد. اما شکل ظاهری سویشرت بدون کلاه است و گاهی از جلو بدون زیپ یا دکمه و به صورت کاملا بسته می باشد.

سویشرت یا جامپر؟

اگر در میان بازار پوشاک گاهی با اصطلاح جامپر روبه رو می شوید تعجب نکنید چرا که در زبان انگلیسی به سویشرت جامپر گفته می شود. در صنعت پوشاک سویشرت و هودی جزو آن دسته لباس هایی هستند که از سوی کمپانی های معروف به عنوان ابزاری برای تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرند. به این صورت که برندهای مطرح و بنام دنیا با چاپ لوگوی خود بر روی این دو لباس ورزشی، روش تبلیغ غیر مستقیم را خلق نمودند. بنابراین این کمپانی ها از صنعت پوشاک در جهت رسیدن به اهداف خود بهره گرفتند.

پارچه دورس چیست؟

در حال حاضر تولیدکنندگان پوشاک، برای تهیه سویشرت از پارچه های نخ و کتان استفاده می کنند. سویشرت و هودی نخی ضمن حفظ گرمای بدن، عرق را به خود جذب می کنند و از تهویه مناسبی نیز برخوردار می باشند. این لباس ورزشی سویشرت یا سوئیت شرت در ابتدا به عنوان لباس طبقه کارگر و ورزشکار جامعه محسوب می شد. شکل ظاهری این لباس نسبتا گشاد و همچنین گرم و راحت بود.

پارچه دورس از جمله پارچه هایی است که در دوخت انواع سویشرت و هودی مورد استفاده قرار می گیرد. این پارچه در انواع ضخیم، نیمه ضخیم، دورس دو نخ و دورس سه نخ، در پروسه تولید مورد استفاده قرار می گیرد. اما دورس چیست؟ دورس دو نخ و دورس سه نخ یک پارچه نخی است که از الیاف پنبه ساخته می شود، همچنین در مقایسه با سایر پارچه های نخی از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است بنابراین برای دوخت لباس های ورزشی و همچنین لباس های پاییزی و زمستانی از پارچه دورس استفاده می شود.

ست کردن سویشرت یا هودی با سایر لباس ها

رنگ های جذاب و متنوع سویشرت یا هودی را می توانید با انواع استایل کژوال و اسپورت ست کنید. با این وجود رنگ های مشکی و طوسی هودی و سویشرت به سهولت با بیشتر رنگ ها ست می شوند. بهتر است سویشرت را با پالتو ست کنید تا از یک استایل نیمه رسمی برخوردار باشید، همچنین کت چرم با سویشرت یا کت جین با سویشرت  یک ترکیب عالی و فوق العاده جذاب به نظر می رسد.

سویشرت کوتاه و سویشرت بلند از جمله مدل های جذاب و مورد پسند جوانان و نوجوانان به شمار می روند. سویشرت بلند تا زیر کمر را پوشش می دهد و بدن را گرم نگه می دارد بنابراین جزو مدل های رایج و پرکاربرد فصل پاییز و زمستان محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.